Știri Sportive: Jan Eydenzon Este Câștigătorul Campionatului Rus

Cuprins:

Anonim

Știri sportive: Jan Eydenzon este câștigătorul campionatului rus

Iar „submarinistii” din Omsk au adunat o colecție de premii

Competițiile din Rusia în sporturile subacvatice se desfășoară în perioada 25-29 ianuarie în piscina de 50 de metri "Stroitel" din Chițabinsk. Juniori și juniori de 14-17 ani, precum și băieții și fetele de 12-13 ani, concurează în înot cu aripioare, înot în aripioare clasice și scufundări. Ca parte a echipei din regiunea Omsk, doi sportivi au devenit deja câștigători ai competițiilor la cei mai tineri din aceste categorii de vârstă.

Maria Badilova a reușit să urce pe podium de 4 ori. În prima zi, ea a câștigat 2 medalii de argint - la distanțe de 100 și 800 de metri în aripioare. În a doua zi, li s-au adăugat încă 2 medalii de argint - Maria a fost a doua în cursa de 50 de metri cu aripioare, precum și în cursa de 200 de metri cu aripioare. Artyom Kornienko a mai câștigat 2 medalii. A câștigat bronz la 200 și 400 de metri în aripioare clasice.

În capitala Udmurtia, continuă lupta pentru premiile campionatului rus de tir cu arme cu aeronavă și competițiile All-Russian în arme cu aeronav și tir de calibru mic în rândul sportivilor cu vârsta sub 21 de ani. Peste 400 de participanți din 39 de regiuni ale țării au venit la Izhevsk.

Pe 28 ianuarie, în cadrul campionatului rus, s-au jucat medalii la pușca cu puști cu aer la o țintă în mișcare, la o distanță de 10 metri. Maestrul sportului din Rusia Yan Eydenzon, reprezentând regiunea Omsk, a devenit cel mai bun în această disciplină. Podiumul a vizitat și Arseny Shishigin, care a câștigat „bronzul”. Locul al doilea a fost luat de Nikita Oreshkov din teritoriul Krasnoyarsk.

Astfel, astăzi echipa regiunii Omsk are deja 3 „piedestale”. Să ne reamintim că pe 27 ianuarie Kirill Altukhov a câștigat medalia de bronz la exercițiul „pușcă cu aer, trăgând la o țintă în mișcare la o distanță de 10 metri”.