Rondon L-a Ajutat Pe CSKA Să Ajungă în Sferturile De Finală Ale Cupei Rusiei Pentru A Doua Oară în Ultimii Cinci Ani

Cuprins:

Anonim

Moscova CSKA bate SKA-Khabarovsk în finala 1/8 a Cupei BetCity din Rusia-2020/21 - 2: 0. Golurile din meci au fost marcate de mijlocașii armatei Ilzat Akhmetov și Nikola Vlašić … În ajun, au trecut exact 20 de ani de la momentul în care a devenit președintele CSKA Evgeny Giner.

Meciul de pe VEB Arena nu ar fi putut avea loc din cauza condițiilor meteorologice, dar termometrul nu a coborât sub minus 6 cu o oră înainte de începerea întâlnirii, așa că delegatul meciului nu a găsit niciun motiv să amâne jocul. „CSKA ne lasă să jucăm, trebuie să acționăm mai impertinent”, a spus fundașul SKA în pauză Kirill Suslov.

În acel moment, echipa Khabarovsk pierdea 0: 1 după lovitura exactă a lui Akhmetov. Acesta este al cincilea gol al nativului din Bișkek pentru CSKA. Trei dintre ei au fost înscriși în Cupa Rusiei.

Atacantul SKA a fost eliminat la începutul reprizei a doua Vladislav Bragin … În primul rând, arbitrul i-a arătat jucătorului un cartonaș galben pentru o lovitură dreaptă. Mario Fernandeztotuși, după ce am solicitat VAR și am urmărit reluarea, m-am răzgândit. Fundașul echipei naționale ruse a reușit să continue întâlnirea.

Aflându-se în minoritate, locuitorii din Khabarovsk ar putea lipsi de câteva ori. Majoritatea momentelor au început să apară după ce atacantul a intrat pe teren Salomon Rondon … A fost primul meci al fostului jucător Rubin și Zenit pentru echipa armatei. Venezueleanul va juca împrumutat pentru clubul din Moscova până la sfârșitul sezonului 2020/21.

Punctul din meci a fost stabilit de Vlašić, care a marcat cel de-al 30-lea gol pentru echipa armatei.

CSKA a ajuns în sferturile de finală ale Cupei Rusiei doar pentru a doua oară în ultimii cinci ani. La tragerea la sorți a turneului 2019/20, echipa armatei a trecut de Ufa (1: 0), dar a pierdut în finala to în fața Spartak Moscova (2: 3). Înainte de aceasta, roș-albaștrii au decolat invariabil în finala 1/16: Tyumen (1: 1, 0: 3 la penalty-uri), Avangard (0: 1), Enisey (1: 2). Începând din sezonul 2020/21, Cupa Rusiei se desfășoară conform unei noi scheme, așa că CSKA, ca participant la competițiile europene, a început turneul imediat din 1/8 de finală.

Rivalul echipei armatei în sferturile de finală va fi stabilit prin tragere la sorți.